Program: Everything is Connected

Green Institute Conference 2017

Program

(NB: This program is subject to a final round of changes)

Registration for the conference is open – tickets available here.

Friday October 27

8.30am – Registration, Old Parliament House, Canberra

9am – Welcome to Country (please ensure that you are seated and ready to pay respects)

9.15am – Opening Plenary

  • Tim Hollo, Executive Director, the Green Institute – brief welcome
  • Dr Mary Graham, Kombu-merri person, Adjuct Associate Professor, University of Queensland – Indigenous Conceptions of Governance

10.30am – Morning Tea

11am – Second Plenary

  • Professor Brendan Mackey, Griffith University – Ecology and its lessons for politics

11.45am – Parallel Panel Sessions

  1. Science, AI and Democracy
    • Featuring Tim Dunlop, Ellen Broad, Felicity Ruby, Georgia Miller, Penny Kyburz
  2. Connecting Nature
    • Featuring Margaret Blakers, Emma Anglesey, Jana Norman, Tammy Milne
  3. Social Institutions of Connection
    • Featuring Mike Dowson, Kevin Cox, more TBC

1.15pm – Lunch (catered on site, with vegetarian and gluten free options)

2pm – Parallel Panel Sessions

  1. Systemic Approaches to Race, Racism and Prejudice
    • Featuring Tim Lo Surdo, Lidia Thorpe (TBC), Rachael Jacobs, Rosanne Bersten
  2. Alternative Conceptions of Economics
    • Featuring Anna Schlunke, John Hawkins, Ursula Rakova
  3. Green Agenda Debate
    • TBC

3.30pm – Afternoon Tea

4pm – Parallel Workshop Sessions

  1. Climate Emergency and Local Government
    • Kim Le Cerf, Philip Sutton, Adrian Whitehead
  2. Consensus How To
    • Jim Buckell, Kathleen Maltzahn, (Janet Rice)
  3. Non violence How To
    • Giz Watson
  4. Working in and with Rural and Regional Communities
    • Deb Foskey, Lisa Arnaud

5pm – Brief Wrap Plenary

6pm-11pm – Party!

  • ANU Pop Up Village
  • Food will be available, bar tab, live music, and live panel podcast by The Wholesome Show

Saturday October 28

9am – Special event TBC

9.30am – Plenary

  • Video address by Kate Raworth, author, Doughnut Economics
  • Stephen Healy, Institute of Culture and Society, University of Western Sydney – The Commons as a model for government and politics

11am – Morning Tea

11.30am – Parallel Panel Sessions

  1. “The truth” and politics
    • Featuring Dr Rod Lamberts (ANU), Dr Benedetta Brevini (Sydney University), Julie Macken (Australian Catholic University), Mark Chenery (Common Cause Australia)
  2. Geopolitics, peace and nuclear issues
    • Featuring Dr Sue Wareham (MAPW), Felicity Gray (ANU), Joshua Wyndham-Kidd (ANU), Dr Adam Broinowski (ANU)
  3. Making Prisons Obsolete
    • Featuring Hui Zhou, Mukhtar Mohammed, Kathleen Maltzahn

1pm – Lunch (catered on site, with vegetarian and gluten free options)

1.45pm – Parallel Panel Sessions

  1. Systemic Approaches to Inequality
    • Featuring Eva Cox, Dr Ben Spies-Butcher (Macquarie University), Dr Elise Klein (Melbourne University), Chris Twomey (WACOSS and Curtin University)
  2. Living In and Designing Cities
    • Featuring Dr Jason Byrne (Griffith University), Professor Marcus Foth (QUT), Nilmini da Silva and Stephen Liaros (PolisPlan)
  3. Green Agenda Debate 2
    • TBC

3.15pm – Afternoon Tea

3.45pm – Closing Plenary

  • Tim Hollo, report backs, and facilitated discussion

5pm – Close

Please purchase your tickets as soon as possible to avoid missing out!